DomPrzemysł

Jak przygotować ścianę w domowym kinie?

Nie tylko prawdziwi kinomaniacy i kibice sportowi marzą o tym, aby w zaciszu własnego domu poczuć się jak w kinie. Odpowiednie rolety, które ograniczą dostęp światła, projektor — nie tylko ten najwyższej klasy i odpowiednio przygotowana ściana sprawiają, że marzenie staje się rzeczywistością.

Ekran w pokoju Często to projektor określa wymagania co do ekranu, jaki należy zastosować, aby wszystko działało poprawnie. Coraz więcej marek oferuje urządzenia, które zgodnie z instrukcją mają możliwość projekcji na każdym kolorze ekranu i ściany. Jednakże doświadczenie pokazuje, że najlepiej obraz prezentuje się na gładkiej ścianie, w kolorze białym lub odcieniach szarości.

Można również zakupić ekran, który na stałe instaluje się na ścianie lub jego rozwijaną wersję, którą montuje się pod sufitem. Przygotowanie ściany do malowania Pierwszym krokiem w adaptacji ściany pod domowe kino jest jej wybór. Dla większości urządzeń minimalna odległość od ekranu wynosi 3-4 metry. Występują projektory dedykowane do mniejszych odległości, ale z reguły mają one przeznaczenie biznesowe i służą do wyświetlania prezentacji.

Jak przygotować ścianę do malowania?

Kiedy wybierzemy już ścianę, najprostszym sposobem jest jej pomalowanie, ale wydając określoną kwotę na projektor, powinniśmy przygotować powierzchnię bardziej profesjonalnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie położenie gładzi gipsowej. Ten sposób wyrównania ściany jest czynnością dość prostą, jednak wymaga wprawy. Jeżeli chcemy zrobić to sami należy:

Namoczyć kawałek powierzchni pędzlem lub wałkiem i sprawdzić, czy stara powłoka farby odchodzi, jeżeli tak, to niestety należy ją zeskrobać, jeżeli nie, można przystąpić do kolejnego kroku.

Umyć ścianę z użyciem mydła malarskiego. Nanieść gładź gipsową i w zależności od zaleceń producenta powtórzyć czynność od 2 do 3 razy, za każdym razem wyrównując płaszczyznę ściany papierem ściernym.

Po ostatnim nałożeniu gładzi wyrównujemy powierzchnię „na gotowo” najdrobniejszą gradacją papieru. Kolejna czynność to malowanie. Najlepiej wybrać farbę matową w kolorze białym lub szarym — jasne odcienie.

Powinniśmy także przed malowaniem zagruntować ścianę substancją gruntującą lub nanieść pierwszą powłokę roztworu farby z wodą. Następnie nanieść dwie trzy warstwy farby, za każdym razem przestrzegając zalecanego czasu wysychania farby.

Po zakończeniu malowania można również nanieść na ścianę dodatkową powłokę antyrefleksyjną, ale nie jest to konieczne. Podsumowanie Przed zakupem projektora warto zapoznać się z jego wymaganiami technicznymi. Poznać minimalną, zalecaną odległością projektora od ściany.

Należy pamiętać, że im dalsza odległość, tym obraz większy. Konieczne jest zadbanie o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ obraz emitowany z projektora jest bardzo wrażliwy na światło dzienne, im więcej światła, tym obraz gorszy. Ważny jest dobór nagłośnienia, odpowiedni do kubatury pomieszczenia.

Na koniec, należy postarać się o perfekcyjne przygotowanie ściany naszego domowego kina, zadbać o odpowiednią gładkość ściany i rodzaj farby. Marzysz o kinie domowym we własnym domu? Szukasz odpowiedniej farby, aby przygotować kinowy ekran. Skontaktuj się z nami i poproś o radę naszych specjalistów, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą Ci dokonać wyboru.