PakowaniePrzemysł

Kartoniarki i proces kartonowania

Niedawno na łamach naszego portalu poruszaliśmy temat pakowania wstępnego, noszącego także nazwę primary packaging. Przypomnijmy pokrótce, iż polega ono przede wszystkim na pokrywaniu danego produktu cienką warstwą folii lub tworzywa sztucznego, co ma za zadanie chronić taki wyrób przed nagłymi zmianami temperatury, uszkodzeniami, nadmiernym dostępem powietrza oraz innymi czynnikami zewnętrznymi, które to mogą w negatywny sposób odbić się na jego jakości.

Jak zapewne wielu czytelników zdaje sobie jednak sprawę, droga większości pakowanych przedmiotów się w tym miejscu nie kończy, bowiem gdy zostaną one wstępnie zabezpieczone, przychodzi czas na ich przygotowanie do sprzedaży, poprzez umieszczenie w idealnie dostosowane do ich wymiarów opakowanie kartonowe.

To właśnie tu z pomocom właścicielom zakładów produkcyjnych i przetwórczych przychodzą wysoce zaawansowane urządzenia – kartoniarki. Są to wyspecjalizowane elementy zautomatyzowanych linii fabrycznych, które to odpowiedzialne są za odpowiednie składanie oraz zamykanie kartonów zgodnie z ustawieniami wprowadzonymi uprzednio przez operatora. Proces ten przebiega szybko i sprawnie, dzięki czemu możliwe jest opakowanie znacznie większej liczby produktów gotowych niż miałoby to miejsce w przypadku oddelegowania do wykonania tego zadania nawet znacznej liczby pracowników. W przypadku zautomatyzowanych linii produkcyjnych, mogą oni wykonywać o wiele bardziej wymagające ale i satysfakcjonujące zawodowo zadania, natomiast w najbardziej prozaicznych czynnościach, takich jak właśnie pakowanie, może ich zastąpić kartoniarka.

Jeżeli zdecydujemy się na usprawnienie naszej fabryki lub zakładu przetwórczego poprzez implementację w ich ramach takiego właśnie urządzenia, możemy mieć pewność, że pakowanie przebiegać będzie z prędkością do nawet 150 złożonych i zamkniętych kartonów na minutę, co okazać się może zbawienne szczególnie w przypadku produkcji masowej przy jednoczesnych dość napiętych terminach. Gotowe produkty mogą być pakowane do kartonu indywidualnie lub w grupach, po czym taśma przesuwać może je w stronę magazynu, gdzie zostaną odebrane przez dostawców lub kurierów i wyruszą w drogę do klienta docelowego.

Co interesujące, dostarczane przez renomowane firmy maszyny mają charakter modułowy, co oznacza, że jeżeli marzy nam się jeszcze większe przyspieszenie pracy całej linii oraz optymalizacja jej wydajności, jest to jak najbardziej możliwe…wystarczy bowiem, że system wzbogacimy o kolejne kartoniarki, co z kolei sprawi, że każdej minuty spod taśmy wychodzić będzie 300 lub nawet więcej opakowanych oraz gotowych do sprzedaży produktów. Rozwiązanie takie wydawać się może początkowo dość kosztowne, jednakże zapewniamy, że wstępny wydatek bardzo szybko się zwraca, po czym maszyny już tylko na siebie zarabiają. Ich konserwacja ograniczona jest do minimum, a dodatkowo jakość ich wykonania sprawia, że nie są narażone na zbyt częste uszkodzenia czy awarie, sprawiając, że ewentualne dodatkowe nakłady finansowe mające na celu zapewnienie satysfakcjonującej pracy zakładu będą znikome.