BudowaDom

Tynki i farby dekoracyjne

Ściany to nie tylko integralna część konstrukcji budynku, ale także jego element dekoracyjny. Na co dzień przekonują o tym projektanci wnętrz, którzy podkreślają znaczenie koloru, struktury i formy ściany. Potrafią malować barwą nastrój i charakter pomieszczenia. Wraz ze zmianą postrzegania mieszkania jako czegoś sztampowego, powtarzalnego, co widoczne jest głównie w budynkach z wielkiej płyty, architekci i inwestorzy zaczęli kłaść nacisk nie tylko na wyposażenie i dodatki, ale zwrócili też uwagę na przemyślane tło, ściany. Dobrze dobrany kolor ścian potrafi wizualnie zmniejszyć lub zwiększyć proporcje lokalu, zamaskować niedoskonałości płaszczyzny ściany lub stworzyć odpowiedni klimat pomieszczenia.

Wpływ koloru na postrzeganie przestrzeni

Przy doborze koloru ściany powinniśmy przestrzegać kilku zasad, których stosowanie pozytywnie wpłynie na odbiór projektowanej przestrzeni, np.:

  • Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie,

  • Barwy agresywne potrafią wzbudzić negatywne emocje,

  • Kolor biały jest neutralny, uspokaja i sprzyja koncentracji,

  • Kolorami o silnym nasyceniu najlepiej malować krótsze ściany lub te naprzeciwko wejścia,

  • Intensywny kolor maskuje niedoskonałości w proporcjach wnętrza.

Obecne technologie i sposoby produkcji farb tworzą praktycznie niekończąca się paletę barw. Kolory można dobrać przy pomocy wzorników proponowanych przez producentów farb lub wskazanej próbki. Specjalne programy do wizualizacji pokażą efekt, po pomalowaniu pomieszczenia. Należy pamiętać, że bardzo ostatnio modne łączenie kolorów będzie pozytywnie odbierane, jeżeli będzie spójne z przeznaczeniem pomieszczenia, jego cechami i charakterem.

Farby dekoracyjne

To preparaty, często lazurujące, dzięki którym na malowanej powierzchni można wykonać efekty specjalne. Dzięki umiejętności dekoratora można stosować techniki polegające na większym lub mniejszym rozcieńczeniu farby wodą czy kilkukrotnej aplikacji warstwy farby w wybranych miejscach, co pozwala uzyskać niebanalny indywidualny efekt.

Tynki do modelowania

Farby dekoracyjne idealnie sprawdzą się na płaszczyznach nieregularnych uzyskanych za pomocą tynków modelowanych. Tynki które dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi takich jak pace, pędzle, szablony i grzebienie pozwalają odwzorować na ścianie cegłę, kamień czy beton architektoniczny. Wszystkie te struktury mogą mieć różną głębokość, zależną jedynie od inwencji projektanta i umiejętności wykonawcy. Tynki do modelowania wyprodukowane są na bazie dyspersji akrylowych lub polikrzemianowych, co powoduje, że są bardzo twarde, a co za tym idzie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można je więc stosować w pomieszczeniach, gdzie ze względu na sposób użytkowania, ściana jest narażona na zniszczenie.