BudowaDomPrzemysł

Okna energooszczędne z PVC, aluminium czy może z drewna?

Okna energooszczędne już chyba na dobre zagościły w branży budowlanej oraz wykończeniowej – nie powinno to jednak dziwić, bowiem gwarantują one ponadprzeciętnie dobrą izolację termiczną, która to z kolei sprawia, że nakłady na opał oraz dogrzewanie poszczególnych pomieszczeń – szczególnie w sezonach jesiennym i zimowym – znacznie spadają. Co więcej, wyroby takie charakteryzują się także niezwykle eleganckim, uniwersalnym wyglądem oraz gwarantują kupującemu całe multum przydatnych rozwiązań funkcjonalnych, które z całą pewnością ułatwią codzienne ich użytkowanie.

Osoba taka stojąc przed wyborem odpowiedniego dla siebie okna energooszczędnego, czy to za pośrednictwem globalnej sieci Internet czy też w sklepie stacjonarnym, zadać musi sobie jedno niezwykle ważne pytanie – czy jego rama wykonana ma zostać z PVC, aluminium, czy też z drewna?

Po ostatnią z opcji sięgają przede wszystkim posiadacze domów i mieszkań utrzymanych w stylu rustykalnym, w które obramowanie wykonane z naturalnego drewna wpisuje się wręcz wyśmienicie. Muszą oni jednakże pamiętać o pewnym problemie, a mianowicie – materiał ten reaguje dość kapryśnie na stale zmieniające się warunki atmosferyczne oraz działanie czynników zewnętrznych, co sprawić może, że po kilku lub kilkunastu latach zacznie się on stopniowo rozszczelniać oraz tracić swój pierwotny, niezwykły wygląd.

W takiej sytuacji niezbędna okazać się może konserwacja bazująca na wykorzystaniu bezbarwnego lub też kolorowego lakieru, który to pozwoli na zakonserwowanie drewna oraz zwiększenie jego żywotności.

Jeżeli marzy nam się wyrób bezobsługowy, bez wątpienia łaskawszym okiem powinniśmy spojrzeć na okna energooszczędne, których ramy wykonane zostały z aluminium lub PVC, bowiem wyglądają one nie tylko bardzo modnie, a styl w jakim są utrzymane jest wręcz ponadczasowy, to dodatkowo nawet niemalże nieprzerwanie padający deszcz, silny mróz, czy też upalne słońce nie są w stanie w nadmiernym stopniu uszkodzić ich struktury prowadząc do konieczności przeprowadzenia niejednokrotnie dość kosztownej konserwacji.

Co więcej, wyroby omawianego typu można niemalże dowolnie personalizować, głównie poprzez zmianę ich odcienia, dzięki czemu wręcz perfekcyjnie dostosujemy ich wygląd do koloru w jakim utrzymana jest reszta naszego domu czy mieszkania. Niezaprzeczalną zaletą okien, w przypadku których producent zdecydował się na zastosowanie aluminium lub tez PVC jest fakt, iż są one znacznie tańsze od swoich drewnianych odpowiedników, głównie z uwagi na łatwiejszą dostępność oraz o wiele sprawniejszą obróbkę materiałów stanowiących ich kluczową część. Jeżeli marzą nam się wysokiej jakości wyroby z dodatkowymi elementami stylistycznymi, okazać się może że za jedno okno obramowane materiałem naturalnym zapłacić będziemy musieli za dwa lub nawet trzy produkty energooszczędne, w przypadku których producent podjął decyzję o zastosowaniu metalu lub też niezwykle popularnego obecnie materiału jakim bez wątpienia jest PVC. Ostateczny wybór należy oczywiście jednak do samego kupującego!